Odpowiednio ułożony plan treningowy pozwala na uzyskanie szybszych i lepszych efektów. Jeśli zamierzasz zrzucić zbędne kilogramy, chcesz zbudować masę mięśniową lub po prostu pragniesz poprawić kondycję, to najpierw zacznij od planu. Jak to zrobić? Zaraz wszystko wyjaśnimy.
Plan treningowy – dlaczego jest tak istotny?
Każdy, kto zaczyna trenować, ma jakiś cel. Jednak, by ten cel stał się realny i mógł zostać zrealizowany, konieczny jest plan treningowy. Dzięki niemu możesz bez problemu dopasować rodzaj treningu do kondycji, wieku czy stanu zdrowia. Taka rozpiska pozwoli Ci nie tylko na zobaczenie szybszych rezultatów wysiłku, ale przede wszystkim pozwoli Ci na wykonywanie ćwiczeń dopasowanych do Twoich potrzeb.
Jakie elementy powinny znajdować się w planie treningowym?
Plan treningowy powinien zawierać określone elementy, dzięki którym Twoje cele zostaną osiągnięte. Co zatem zawrzeć w takiej rozpisce? Przede wszystkim:
- rodzaje ćwiczeń i ilość powtórzeń,
- intensywność wykonywania ćwiczeń oraz przerwy między seriami,
- ogólny czas trwania treningu,
- częstotliwość treningu.
To jednak nie wszystko, co powinien zawierać pełny plan treningowy. Powinieneś zawrzeć też w nim cele, jakie chcesz osiągnąć i czas, który masz zamiar poświecić. Ćwiczenia i trening powinien wraz z upływem czasu ulegać zmianie, gdyż ciało zwiększa masę mięśniową i staje się silniejsze. To oczywiście także powinno uwzględnić się w planie.
Samodzielne ułożenie planu treningowego – czy warto?
Samodzielnie ułożenie planu jest oczywiście możliwe, o ile uwzględnisz w nim wszystkie zmienne i czynniki wpływające na efektywność treningu. Na pewno najważniejsze jest ustalenie, jaki cel chcesz osiągnąć i w jakim czasie. Plan treningowy musi być dopasowany do Twoich predyspozycji.
Tylko wówczas będziesz mógł osiągnąć sukces. Podczas tworzenia planu, uwzględnij rodzaj treningu, jaki chcesz wykonywać. Wśród popularnych są:
- Push&Pull,
- Split,
- Full Body Workout,
- Góra-Dół.
Push&Pull opiera się na wykonywaniu jednego dnia ćwiczeń związanych z wypychaniem ciężaru, a drugiego z przyciąganiem. Trzeci dzień to trening nóg. Split jest polecany osobom, które chcą ćwiczyć przynajmniej 3 do 6 razy w tygodniu.
Czytaj więcej: Trening FBW co to? – Wskazówki Przykładowy trening
FBW polega na wykonaniu jednego dnia całego treningu ciała, a Góra-Dół to trening opierający się na 3 lub 4 jednostkach treningowych w tygodniu, podczas których trenuje się po kolei górne partie ciała, a potem nogi.
O czym należy pamiętać podczas układania planu treningowego?
Podczas układania planu treningowego należy pamiętać nie tylko o rodzaju ćwiczeń, ale też o rozgrzewce czy rozciąganiu, które zapobiegają urazom i kontuzjom. Te elementy muszą także zostać uwzględnione i najlepiej przeznaczyć na nie od 5 do 10 minut. Bardzo ważne są także przerwy pomiędzy ćwiczeniami, które w zależności od rodzaju treningu mogą wynosić od 30 sekund do nawet kilku minut.
Jeśli chcesz, by Twój plan treningowy był idealnie dopasowany do Twoich potrzeb, to wybierz jedną z naszych propozycji Plany Treningowe. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój wysiłek nie pójdzie na marne.