Sole trzeźwiące nie są niczym nowym. Używano już wieki temu. Wzmianki o tego typu specyfikach można znaleźć w manuskryptach Pliniusza. Korzystali z nich starożytni Rzymianie. Wystarczyło powąchać sole trzeźwiące, aby pobudzić organizm i stać się gotowym do dalszego działania.
W średniowieczu sole były używane na co dzień przez lekarzy. Sięgano po tego typu specyfiki w celu ocucenia osoby, która straciła przytomność. Za ich pomocą można było także przeciwdziałać omdleniom. Obecnie mają one postać preparatów węglanu amonu, które wzbogaca się o różne substancje zapachowe typu perfumy lub nawet amoniak.
Czym są sole trzeźwiące? Jaka jest ich historia?
Wdychanie soli trzeźwiących działa stymulująco na organizm. Mówi się nawet, że wykazują działanie regenerujące. Obecnie również korzysta się z preparatów węglanu amonu. Cieszą się one sporą popularnością wśród osób aktywnych fizycznie.
Sportowcy traktują sole trzeźwiące jako środki wzmacniające. Za ich pomocą możliwe staje się zwiększenie czujności i przyspieszenie reakcji. Po sole trzeźwiące sięga się w boksie, aby szybko ocucić omdlałego zawodnika. Służą również do poprawienia skupienia i koncentracji.
Czytaj więcej: 13 tygodniowy program treningowy Smolov – czy warto wykonać?
W jaki sposób sole trzeźwiące oddziałują na organizm?
Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób organizm reaguje na sole trzeźwiące. Okazuje się, że nie ma w tym niczego skomplikowanego. Zachodzi bardzo dobrze znany mechanizm. Opary amoniaku działają cucąco. Wynika to z tego, że podrażniają one błony śluzowe nosa i górne drogi oddechowe.
Amoniak przyczynia się do wywołania odruchu oddechowego. W praktyce wygląda to tak, że na skutek ostrego zapachu dochodzi do pobudzenia organizmu, przywrócenia świadomości. Wdychanie amoniaku jest skutecznym sposobem na pogłębienie oddechu i oczyszczenie kanału nosowego.
Warto wiedzieć: Martwy ciąg – rodzaje, zalety i poprawna technika
Czy sole trzeźwiące są bezpieczne w stosowaniu?
Wdychanie oparów amoniaku nie wydaje się być czymś dobrym dla organizmu. Warto zastanowić się, czy rzeczywiście bezpieczne jest stosowanie soli trzeźwiących. Okazuje się, że obawy o zdrowie są słuszne. W przypadku długotrwałego wdychania oparów amoniaku, szczególnie przy jego dużych stężeniach, może dojść do zatrucia organizmu. W nadmiernych ilościach sole trzeźwiące mogą wykazywać działanie toksyczne.
Zobacz również: Nowe dyscypliny na igrzyskach w Los Angeles 2028
Trzeba zachować ostrożność i ściśle stosować się do zaleceń, aby nie wyrządzić sobie krzywdy. Obecnie nie ma żadnych informacji odnośnie niekorzystnego wpływu soli trzeźwiących na zdrowie. U niektórych osób mogą wystąpić różne działania niepożądane po zastosowaniu preparatów z wodorowęglanem sodu. Zdarzają się bóle głowy, zaburzenia oddychania, wymioty i kaszel. Są to jednak relatywnie rzadko występujące symptomy.