Wzrost popularności aktywności fizycznej wśród młodszych osób wpływa na to, że siłownie zyskują coraz większe zainteresowanie także wśród nastolatków.
Coraz częściej pojawiają się jednak pytania o to, od jakiego wieku można rozpocząć treningi na siłowni oraz jakie są korzyści z regularnych ćwiczeń w młodym wieku. Jak zatem jest w praktyce?
Minimalny wiek na siłownię – najważniejsze informacje
W Polsce, zgodnie z regulaminami wielu klubów fitness, na siłownię można legalnie chodzić od chwili ukończenia 16. roku życia.
Jest to wiek, w którym nastolatkowie mogą śmiało rozpocząć treningi z obciążeniem, aczkolwiek wymaga to zgody prawnego opiekuna. Takie ograniczenie wynika przede wszystkim z troski o zdrowie i bezpieczeństwo młodych osób, które jeszcze nie osiągnęły stuprocentowej dojrzałości fizycznej.
Czytaj więcej: Kulturystyka dla początkujących – Plan Treningowy
W klubach fitness treningi nierzadko odbywają się bez nadzoru trenera, dlatego też minimalny wiek 16 lat ma na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Dla młodszych ludzi chodzenie na siłownię mogłoby być dość niebezpieczne, w efekcie czego minimalny wiek ustalono na 16 lat.
Dlaczego trening na siłowni jest dozwolony od 16. roku życia?
Osoby poniżej 16. roku życia wciąż są w fazie bardzo intensywnego rozwoju fizycznego. Ćwiczenia z dużym obciążeniem mogą negatywnie wpływać na ich zdrowie, zwłaszcza na rozwijający się układ kostny, dlatego też w ich przypadku są raczej odradzane.
Treningi na siłowni wymagają odpowiedniego przygotowania organizmu, dlatego młodsze osoby powinny skupić się na ćwiczeniach z własną masą ciała lub z relatywnie niewielkim obciążeniem. Tego rodzaju treningi stanowią wręcz idealną formę przygotowania do późniejszych, bardziej intensywnych ćwiczeń siłowych.
Po 16. roku życia ciało jest już rozwinięte w znacznym stopniu, co pozwala na bezpieczne stosowanie większych obciążeń podczas treningu. 16-latkowie wchodzący na siłownię powinni jednak pamiętać o zachowaniu standardów bezpieczeństwa. Ich organizm wciąż nie rozwinął się bowiem w pełni, co oznacza, że należy unikać przetrenowania.
Warto wiedzieć: Wiosłowanie sztangą i hantlami – skuteczne ćwiczenia
Korzyści z treningu na siłowni po 16. roku życia
Trening na siłowni dla osób po 16. roku życia niesie ze sobą wiele korzyści, w efekcie czego decyduje się na niego coraz więcej młodych osób. W tym wieku organizm przechodzi przez okres szybkiego wzrostu siły oraz masy mięśniowej, co można dodatkowo wspomóc odpowiednio ułożonym programem ćwiczeń.
Zobacz również: Jak przyspieszyć postępy na siłowni? – wskazówek jak progresować na siłowni
Regularne treningi powinny także bardzo korzystnie wpłynąć na ogólną kondycję kości, zwiększając ich gęstość i odporność na szeroko pojęte urazy. Co więcej, ćwiczenia na siłowni w młodym wieku pomagają korygować szeroko pojęte wady postawy oraz zapobiegają ich pogłębianiu się w przyszłości.
Odpowiednio zaplanowany program treningowy, prowadzony pod okiem renomowanego specjalisty, może również pozytywnie wpłynąć na ogólną postawę ciała. Decydując się na treningi w młodym wieku, można więc mieć pewność, że przyniosą one bardzo dużo pożytku.