Czy aktywność fizyczna podczas menstruacji jest bezpieczna i efektywna? To pytanie nurtuje wiele kobiet, zastanawiających się, czy mogą kontynuować swoje regularne treningi pomimo miesiączki.
Warto podkreślić, iż aktywność fizyczna w tym okresie nie jest przeciwwskazana, pod warunkiem, że ginekolog nie zaleca odstąpienia od ćwiczeń, a samopoczucie pozwala na realizację treningu.
Warto jednak dostosować rodzaj i intensywność treningu do indywidualnych potrzeb, biorąc pod uwagę, że każda kobieta przechodzi menstruację zgoła inaczej.
Ćwiczenie podczas miesiączki – czy warto walczyć?
Aktywność fizyczna pomaga również w rozluźnieniu nadmiernie napiętych mięśni, co może przynieść niesamowitą ulgę podczas skurczów podbrzusza. Przede wszystkich, mogą złagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego, do których zaliczamy chociażby drażliwość czy bóle brzucha.
Czytaj więcej: Nawadnianie organizmu przed bieganiem i po bieganiu
Warto też zauważyć, że regularna aktywność fizyczna może poprawić nastrój oraz pomóc w ustabilizowaniu regularności cyklu menstruacyjnego. Trzeba jednak pamiętać, że dobór rodzaju aktywności oraz intensywności treningu powinien być dostosowany do indywidualnych preferencji i samopoczucia danej kobiety.
W przypadku intensywnych bólów brzucha czy innych dolegliwości, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, należy zrezygnować z zaplanowanych treningów i skonsultować się z lekarzem.
Jakie ćwiczenia będą dobre podczas okresu u kobiet?
Jeśli chodzi o wybór aktywności fizycznej podczas miesiączki, sporo kobiet obawia się, że trening może pogłębić ból i dyskomfort. Trzeba jednak mieć na względzie, że jeśli samopoczucie pozwala na aktywność, to istnieje wiele opcji, które można wybrać.
Warto wiedzieć: 5 ćwiczeń na uda dla początkujących
Szczególnie często stosowanym rozwiązaniem jest trening siłowy, aerobowy, jogging, rekreacyjna jazda na rowerze, a także szeroko pojęte ćwiczenia rozciągające.
Badania naukowe nie wykazały istotnego wpływu fazy cyklu menstruacyjnego na wydolność beztlenową w różnych testach fizycznych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zespół napięcia przedmiesiączkowego może wpłynąć na wykonywanie pewnych ćwiczeń, dlatego istotne jest słuchanie swojego ciała i dopasowywanie treningów do własnych możliwości i potrzeb.
Ważne jest, aby reagować na potencjalne sygnały organizmu, zapewniając sobie optymalną dawkę ruchu, która przyniesie zarówno korzyści fizyczne, jak i psychiczne.
Czego nie robić w trakcie miesiączki?
W trakcie miesiączki warto zrezygnować z intensywnego treningu, jeśli odczuwamy, że nie jest on dla nas korzystny. Niewłaściwie dobrana aktywność w tym czasie może nasilić objawy menstruacyjne, a nawet prowadzić do poważniejszych komplikacji, takich jak krwotok wewnętrzny.
Zobacz również: Na czym polega trening Zumba i jakie efekty przynosi?
Eksperci rekomendują, aby unikać niektórych pozycji jogi między pierwszym a trzecim dniem miesiączki, kiedy to doświadczamy najbardziej intensywnych skurczów macicy. Pozycje odwrócone oraz stanie na głowie lub na rękach, mogą zmieniać ciśnienie krwi i przyczyniać się do powstawania zawrotów głowy, dlatego na ogół są odradzane.
Niepolecane są też skręty tułowia, które naciskają na podbrzusze, oraz inne ćwiczenia angażujące dolne mięśnie brzucha. Na szczęście większość ćwiczeń można jednak wykonywać bez żadnych obaw.