Trening siłowy – wzmocnienie oraz poprawa sylwetki za pomocą ćwiczeń siłowych z własnym ciężarem ciała lub z użyciem obciążenia zewnętrznego. Najkorzystniejszą zaletą treningu jest wydzielanie endorfin, dzięki którym zyskujemy lepsze samopoczucie.
Fundamenty treningu siłowego
Na czym skupić się od samego początku? Są dwie nierozłączne od siebie rzeczy.
Pierwszą z nich jest prawidłowy wzorzec ruchowy. Dzięki niemu unikniemy kontuzji, a przy okazji pozwolimy mięśniom pracować w pełnym zakresie ruchu. W ten sposób mięśnie będą rozwijać się prawidłowo zachowując swoją elastyczność oraz sprężystość.
Drugą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest progresja ćwiczeń. Można to zrobić na wiele sposobów. Jeśli trenujemy w pierwszej kolejności przy wykorzystaniu ćwiczeń z własnym ciężarem ciała to najlepszą progresją będzie kontrolowanie ruchu oraz zwiększenie liczby powtórzeń w całej jednostce treningowej. Kolejnym krokiem będzie dodanie do programu treningowego obciążenia zewnętrznego. W tym przypadku można sięgnąć po gumy oporowe, odważniki kulowe, hantle lub przez wielu oczekiwaną sztangę. Ostatnią progresją do treningu siłowego będzie zwiększenie trudności ćwiczeń. Najlepszym tego przykładem jest przysiad. Stopniowo przechodząc ze zwykłego przysiadu do przysiadu z odważnikiem kulowym (goblet squat), następnie przysiad ze sztangą trzymaną z przodu (front squat), lub przysiad ze sztangą z tyłu (back squat) do ostatniej wersji jaką jest przysiad ze sztangą nad głową (overhead squat).
Korzyści z treningu siłowego
Z wprowadzenia treningu siłowego do życia codziennego zyskujemy wiele korzyści. Oto kilka z nich:
- wydzielanie endorfin – poprawa samopoczucia i zadowolenia z siebie,
- wzmocnienie układu szkieletowego – zatrzymanie spadku gęstości kości oraz uniknięcie chorób układu kostnego np. osteoporozy,
- poprawa sylwetki – budowanie masy mięśniowej oraz gubienie niepożądanej tkanki tłuszczowej,
- wzmocnienie układu mięśniowego – ujędrnianie i wspieranie struktur mięśniowych,
- poprawa pozycji postawy – uczenie się prawidłowej postawy ciała,
- polepszenie koncentracji – nauka staje się łatwiejsza i przyjemniejsza.
Wady treningu siłowego
Tylko niekorzystny plan treningowy i brak wystarczającej wiedzy może odebrać nam korzyści jakie płyną z treningu siłowego i zamienić je wady.
Zostaw komentarz