FITMADE » Blog » Jak monitorować jakość snu? Wypróbuj opaskę Whoop
Jak monitorować jakość snu

Jak monitorować jakość snu? Wypróbuj opaskę Whoop

Sen to proces, który odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. To właśnie podczas snu nasz organizm bowiem regeneruje się, a mózg przetwarza informacje zdobyte w ciągu dnia. Jeśli zależy nam na tym, aby móc zapewnić sobie odpowiednią ilość oraz jakość snu.

Przede wszystkim, warto regularnie monitorować swoje nocne nawyki. Jednym spośród narzędzi, które pomagają w osiągnięciu tego celu, jest opaska Whoop. Co może nam ona dać?

Czym jest opaska Whoop? Podstawowe informacje

Opaska Whoop to urządzenie pozwalające na monitorowanie zdrowia oraz aktywności fizycznej. Na jakie jej cechy warto zwrócić uwagę? Charakteryzuje się ona lekką oraz wygodną konstrukcją, dzięki czemu sprzęt ten nadaje się do noszenia przez właściwie całą dobę.

Minimalistyczny design to czynnik, który sprawia, że opaska pasuje właściwie do każdego stylu; oczywiście, ważna jest również funkcjonalność. Na szczęście mamy tu dla Ciebie dobrą informację: proces synchronizacji z aplikacją mobilną jest szybki i prosty.

Dlaczego warto regularnie monitorować sen? Wbrew pozorom jest to bardzo ważne

Polisomnografia to zbiór procedur, które pozwalają na monitorowanie aktywności mózgu. Polisomnografia obejmuje m.in.:

  • EEG (elektroencefalografia),
  • pomiar aktywności serca EKG,
  • analiza pracy mięśni EMG (elektromiografia),
  • obserwacja ruchów gałek ocznej EOG (elektrookulogram)…

Cóż, to tyle jeśli chodzi o specjalistyczne badania… W praktyce monitorowanie snu „amatorskie”, tzn. za pomocą opasek, może nie być tak dokładne. Z drugiej jednak strony takie urządzenia jak Whoop wciąż oferują dość zaawansowane funkcje, które ułatwiają śledzenie naszego snu.

Czytaj więcej: Alternatywa dla zegarków Garmin? Wybierz Whoop

Opaska Whoop to sprzęt, który dostarcza cennych informacji o jakości snu. Urządzenie to bowiem mierzy tętno oraz jego zmienność tętna (HRV). Może być to przydatne np. z punktu widzenia w optymalizacji planów treningowych.Z kolei analiza faz snu pozwala zrozumieć, ile godzin nasz organizm spędza w poszczególnych fazach, tzn. w fazach:

  • REM,
  • NREM,
  • głębokiego snu.

Z kolei jeśli chodzi o pomiar tętna oraz zmienności tętna, to informacje te są ważny pod kątem analizy stresu oraz kondycji serca.

Zobacz również: Jak dobrać obciążenie treningowe?

Optymalizacja snu to nie tylko opaska!

Kiedy już zbierzemy dane z użyciem opaski Whoop, warto zastanowić się nad wprowadzeniem takich zmian, które poprawią jakość snu. Przede wszystkim, warto zadbać w swoim życiu o regularność – niezwykle ważne jest, by zasypiać oraz wstawać każdego dnia o tych samych porach. Kolejny ważny element to tworzenie odpowiednich warunków do spania (kluczem do sukcesu są ciemne, ciche oraz chłodne pomieszczenia).

Pamiętaj, że jeżeli zależy Ci na tym, by podnieść jakość snu, musisz wprowadzić całościowe zmiany w swoim życiu… i nie ma w tych słowach wiele przesady. Przykładowo, zaleca się, by zmniejszyć ilość kofeiny oraz alkoholu przed snem (właściwie, dobrym rozwiązaniem będzie całkowite odstawienie tych substancji tuż przed pójściem spać). Oprócz tego zdecydowanie powinno się ograniczyć ekspozycję na tzw. niebieskie światło, które jest emitowane przez ekrany urządzeń cyfrowych.

Warto wiedzieć: Jak nie biegać? Błędy początkujących biegaczy

Tymczasem, ślęczenie przed komputerami oraz smartfonami jest już często nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Regularna aktywność fizyczna również jest dość ważna, aczkolwiek intensywne treningi fizyczne powinny być zakończone nie później niż na kilka godzin przed pójściem spać, dzięki czemu nasz organizm zyska czas na wyciszenie. Oczywiście, opaska na rękę Whoop jest użytecznym dodatkiem, który pomoże w osiągnięciu tego celu.

Mateusz

Mateusz, trener personalny z pasją do sportów wodnych, przede wszystkim surfingu. Moje zainteresowania nie ograniczają się tylko do fal i deski - to także szeroko pojęty fitness, zdrowy styl życia oraz poszukiwanie harmonii między ciałem a umysłem. Dzielę się wiedzą i doświadczeniem, pisząc angażujące publikacje na portalu Fitmade.pl, gdzie staram się inspirować, motywować i przekazywać wartościowe porady tym, którzy chcą poprawić swoje zdrowie, samopoczucie i osiągać cele sportowe.

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czy prosty kręgosłup chroni przed kontuzją? Prawda Cię zaskoczy!

Co daje sauna po treningu?

Jaki prysznic po treningu? Zimny czy ciepły?

Gdzie morsować w Poznaniu i okolicy? Najlepsze miejsca