Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Ludzie na całym świecie uwielbiają biegać, bez względu na pogodę i porę roku. Aby bieganie było jednak bezpieczne, warto przygotować się do różnych okoliczności.
Sprawdź, jak zadbać o swój komfort podczas biegu i w jaki sposób można uniknąć kontuzji.
Bieganie latem
Bieganie w wysokich temperaturach to duże wyzwanie dla organizmu. W gorące dni pojawiają się problemy, takie jak nadmierne pocenie się i odwodnienie. Właśnie z tym najczęściej zmagać się muszą biegacze podczas upałów.
W jaki sposób przygotować się do biegu w gorące dni?
- Zadbaj o odpowiednie nawodnienie. Wodę należy pić przez cały dzień, ale też zabrać butelkę ze sobą w trasę. Możesz również zaplanować bieg w miejscu, gdzie jest dostęp do punktów umożliwiających uzupełnienie wody.
- Włóż na siebie przewiewne, lekkie ubrania termiczne odprowadzające pot i dobrej jakości obuwie np. Hoka bondi 8. Latem lepsze niż bawełna są ciuchy z nylonu lub poliestru. Koniecznością są też okulary i czapka z daszkiem. Nie zapomnij o kremie z filtrem UV.
- Dobrym pomysłem będzie planowanie biegu wcześnie rano lub późnym popołudniem, gdy temperatura jest niższa. Aby uniknąć przegrzania, nie biegaj w pełnym słońcu i wybieraj zacienione trasy.
Bieganie zimą
Bieganie w mroźne dni przyniesie mnóstwo satysfakcji. Uprawiając sport zimą, można zadbać o swoją kondycję i porządnie zahartować organizm. Trzeba jednak pamiętać o tym, że niska temperatura i śnieg to dość trudne warunki do uprawiania sportów na świeżym powietrzu.
W jaki sposób przygotować się do biegu w mroźne dni?
- Ważne jest warstwowe ubranie. Pierwsza warstwa powinna odprowadzać pot z ciała, druga stanowić izolację zatrzymującą ciepło, natomiast ostatnia być wiatro i wodoodporna. Pamiętaj o czapce i rękawiczkach oraz skarpetach o dobrych właściwościach termicznych.
- Niska temperatura sprawia, że mięśnie są podatniejsze na urazy. Zanim zaczniesz biegać, przeprowadź więc porządną rozgrzewkę.
- Wybieraj dobrze odśnieżone trasy i unikaj biegania po oblodzonych drogach. Podstawą są też buty z dobrą przyczepnością – możesz dokupić do nich nakładki antypoślizgowe.
Czytaj więcej: Na czym polega bieg interwałowy? Jak wykonać taki trening?
Bieganie w deszczu
Bieganie w deszczu ma wiele zalet. Może też jednak wiązać się z różnymi wyzwaniami, np. mniejszą przyczepnością czy przemokniętymi ciuchami.
W jaki sposób przygotować się do biegu w deszczu?
- Najważniejszy jest odpowiedni strój. Włóż na siebie wodoodporną i oddychającą kurtkę. W przypadku niskiej temperatury ubierz się warstwowo i unikaj bawełnianych ciuchów – robią się ciężkie po nasiąknięciu wodą. Buty biegowe powinny mieć dobrą przyczepność.
- Deszcz skutecznie ogranicza widoczność nie tylko tobie, ale i kierowcom. Zadbaj więc o swoje bezpieczeństwo, używając odblasków na odzieży.
- Zachowaj pozytywne nastawienie do biegu. Nie skupiaj się na męczącej wilgoci, a korzyściach aktywności sportowej w deszczu. Deszcz obniża temperaturę otoczenia, dzięki czemu trening jest intensywniejszy i skuteczniejszy.
Warto wiedzieć: Jak odpowiednio przygotować się do półmaratonu?
Bieganie przy silnym wietrze
Wiatr może skutecznie utrudnić bieganie, zwłaszcza zmienny, porywisty i silny. Na szczęście istnieją sposoby na to, jak sobie z nim poradzić.
W jaki sposób przygotować się do biegu przy silnym wietrze?
- Ubierz się warstwowo, skupiając zwłaszcza na warstwie zewnętrznej. Gdy podmuchy są szczególnie silne, chroń uszy i szyję za pomocą np. komina lub opaski
- Podczas porywistego wiatru warto zadbać o utrzymanie rytmu biegu i kontrolować jego stabilność
- Zaplanuj trasę w taki sposób, aby pierwsza część biegu odbywała się pod wiatr, a kolejna z wiatrem. W ten sposób na koniec biegu, gdy organizm jest już zmęczony, wiatr nie będzie już dużym wyzwaniem.
Zobacz również: Nawadnianie organizmu przed bieganiem i po bieganiu
Jak widzisz, odpowiedni ubiór, technika biegu, plan czy motywacja są niezbędne na trasie. Bez względu na to, w jakich warunkach pogodowych masz zamiar ćwiczyć, kluczem podczas biegu jest bezpieczeństwo. Pamiętaj więc o solidnym przygotowaniu się oraz dostosowaniu intensywności ćwiczeń do swoich umiejętności, możliwości zdrowotnych i aktualnej kondycji.
Artykuł Sponsorowany