1 września we Włoszech Adrian Kostera rozpoczął mordercze wyzwanie 10xIronman na zawodach UltraTriathlonItaly. Triathlonista znajdujący się na 1 miejscu w klasyfikacji, w ramach protestu rezygnuje ze zwycięstwa.
Choć przyjechał do Włoch po rekord świata, wraca bez medalu, ale z poczuciem solidarności i słuszności postępowania w zgodzie z honorem.
Ultratriathlonista łącznie pokonał 38 km płynąc, 1800 km jadąc rowerem i 422 km biegnąc. Osiągnął przy tym wynik 196 godzin 7 minut. Ukończył całość dystansu, zatrzymując się tuż przed metą jako przyszły zwycięzca 10xIronman Italy.
Kolejnemu zawodnikowi do 1 miejsca zabrakło 58 kilometrów.
Pomimo oczywistego zwycięstwa, Adrian Kostera zdecydował się odmówić przyjęcia medalu. Nie chce być zwycięzcą zawodów zorganizowanych na poziomie, który w odczuciu jego jak i innych zawodników biorących udział, jest nieakceptowalny. Poczuwałby to za akceptację stanu rzeczy jako coś normalnego. Mówi wyraźnie: „Nie ma na to zgody!”.
Plan był znany społeczności już od poranka ostatniego dnia wyścigu i spotkał się z szerokim poparciem.
Adrian Kostera zaplanował ukończenie dystansu, a przed ostatnim okrążeniem wyrzucenie czipa odmierzającego czas, z prośbą o oficjalny wpis DNF (nie ukończył). Ostatnie okrążenie, bez chipa zrobił sam sobie, aby faktycznie ukończyć 10xIronman, już drugi raz w jego karierze (pierwszy raz w Buchs w 2022 roku). Formalnie jednak, widnieć będzie w tabeli jako zawodnik, który nie przekroczył linii mety i nie znajduje się na liście osób kończących UltraTriathlonItaly, ani swoim wynikiem nie promuje tego wydarzenia.
Gestem tym chce wyrazić sprzeciw wobec rażących zaniedbań, których dopuścił się organizator, nie tylko w stosunku do niego, ale przede wszystkim w stosunku do wszystkich uczestników tego wydarzenia.
Z powodu niedotrzymania warunków formalnych przez organizatora, żaden wynik osiągnięty na tej trasie nie może zostać uznany przez IUTA za rekord świata.
W świetle oficjalnego oświadczenia IUTA, Adrian Kostera zrezygnował z prób bicia rekordu, ale zdecydował się pozostać na trasie, aby wypełnić swoje etyczne zobowiązanie w stosunku do widzów, suportu, sponsorów i wszystkich osób, które włożyły wysiłek, by mógł znaleźć się w tym miejscu.
Ultratriathlonista tym samym kończy swoje zmagania, jednakże na trasie i w miasteczku zawodów pozostają pozostali uczestnicy, których czeka jeszcze nawet 30 walki nie tylko z wyzwaniami, jakie sobie narzucili, ale z samym organizatorem, nie realizującym podstawowych zapewnień dotyczących bezpieczeństwa, zaopatrzenia czy higieny.
Pragnie wstrząsnąć i zwrócić uwagę sponsorów wydarzenia, aby możliwa była natychmiastowa interwencja i poprawa sytuacji osób pozostających na zawodach.
Adrian Kostera znany jest z wysokich wartości etycznych, które mają u niego priorytetowe miejsce ponad sportem i osiągnięciami. Ma nadzieję, że jego postawa nie tylko zmieni coś w istniejącym wydarzeniu, ale będzie miała wpływ na innych ludzi jako przykład postępowania, który w jego uznaniu warty jest promowania.
Cały przebieg wydarzenia można poznać na social mediach Adriana:
Facebook: https://www.facebook.com/100Ironmans100days
Instagram: https://www.instagram.com/kostera_ultratri
Adrian Kostera: Rekordzista Guinnessa – The World’s Longest Triathlon, rekordzista świata 5x Ironman, 3 miejsce w 10x Ironman. Trener w Kostera Training & Diet.