O naszych sportowcach można śmiało powiedzieć, że z dumą reprezentowali swoją ojczyznę na igrzyskach olimpijskich… oraz, co z pewnością Cię zainteresuje, zdobyli tam cenne medale.
A przy okazji, warto zastanowić się również nad tym, czy mają oni dzięki swoim sukcesom zapewnione wsparcie finansowe na przyszłość. To bardzo ważne, ponieważ, począwszy od 2000 roku, medalistom, którzy odnieśli sukcesy w ramach:
- igrzysk olimpijskich,
- Zawodów Przyjaźń 84’,
- igrzysk paraolimpijskich,
- igrzysk przeznaczonych dla osób głuchych,
- olimpiad szachowych,
Ministerstwo Sportu i Turystyki przyznaje specjalne świadczenie państwowe.
Co to jest emerytura olimpijska?
Kariera sportowa, mimo iż pełna chwały oraz sukcesów, ma jednak to do siebie, że nie trwa wiecznie. Kiedy bowiem sportowcy przechodzą na emeryturę, często stają przed trudnym pytaniem. Jest ono następujące: co należy zrobić, by zabezpieczyć swoją przyszłość finansową.
Istnieje jednak potencjalne rozwiązanie tego problemu, a mianowicie emerytura olimpijska. Zasady przyznawania tego świadczenia są ściśle regulowane przez Ustawę o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 roku.
Czytaj więcej: Ile zarabia trener personalny w 2024 roku
Warunki przyznawania emerytury olimpijskiej. Poznaj podstawowe zasady
W roku 2024 wysokość miesięcznego świadczenia olimpijskiego, na jakie mogą liczyć polscy medaliści, wynosi 4203 zł brutto, czyli w przybliżeniu tyle, ile wynosi minimalne wynagrodzenie ustawowe. Kwota ta jest obliczana jako 1,8 bazowej kwoty przeznaczonej dla członków korpusu służby cywilnej. Co ważne, nie są od tej kwoty odprowadzane składki na:
- składki na ubezpieczenie zdrowotne,
- składki na ubezpieczenie społeczne,
- podatek dochodowy.
Emerytura ta jest wypłacana każdemu medaliście, dożywotnio, niezależnie od tego, jaka jest liczba otrzymanych medali. To jeszcze nie wszystko, ponieważ wciąż nie przepada wówczas prawo do standardowej emerytury z ZUS lub KRUS.
Warto wiedzieć: Ile kosztuje karnet na siłownie w 2024 roku?
A zatem, można zgodnie z prawem otrzymywać dwa świadczenia równocześnie.Aby móc ubiegać się o świadczenie emerytalne, należy spełniać pewne wymogi. Oto najważniejsze z nich:
- ukończenie 40. roku życia,
- polskie obywatelstwo,
- stałe miejsce zamieszkania w Polsce lub innym kraju członkowskim UE, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub Konfederacji Szwajcarskiej.
Do grona polskich sportowców, którzy są na mocy prawa uprawnione do emerytury olimpijskiej, należą m.in.:
- Paweł Fajdek,
- Maria Andrejczyk,
- Karolina Naja,
- Klaudia Zwolińska,
- Justyna Święty-Ersetic,
- Dawid Tomala,
- Renata Knapik-Miazgą,
- Alicja Klasik,
- Aleksandra Jarecka,
- Martyna Swatowska-Wenglarczyk.
Zostaw komentarz