FITMADE » Blog » Bardzo bolesne zakwasy po treningu – jak sobie poradzić?
zakwasy po treningu metody regeneracji

Bardzo bolesne zakwasy po treningu – jak sobie poradzić?

Ból mięśni po mocnym treningu to zjawisko, które zna niemal każdy, kto choć raz przekroczył swoje fizyczne możliwości. Zakwasy to efekt mikrouszkodzeń włókien mięśniowych, które występują po intensywnym wysiłku. W jaki sposób można sobie z nimi poradzić?

Masaż i kąpiel w zimnej wodzie – skuteczny sposób na złagodzenie bólu

Jednym z najlepszych patentów na zniwelowanie bólu mięśniowego po treningu jest masaż. Przepływ krwi polepsza się podczas masażu, co przyspiesza procesy regeneracyjne i znacząco niweluje obrzęki mięśniowe. Warto zdecydować się na masaż bezpośrednio po treningu lub w ciągu kilku godzin po nim.

Częste masaże mogą nie tylko redukować niechciany ból, ale również poprawić elastyczność mięśni i przyczynić się do lepszej ogólnej kondycji fizycznej. Zanurzenie w zimnej wodzie to również znakomita metoda radzenia sobie z zakwasami.

Czytaj więcej: Regeneracja po treningu – ile trwa i dlaczego tak tak ważna?

Optymalna temperatura wody to 11-15 stopni Celsjusza, a czas kąpieli powinien wynosić około kwadransa. Taka kąpiel pomaga zredukować niepożądany stan zapalny i znacząco dynamizuje proces regeneracji mięśni. Można również zastosować naprzemienne kąpiele ciepło-zimne, które polepszają krążenie i przyspieszają procesy naprawcze w naszych mięśniach.

Co zrobić w przypadku wystąpienia zakwasów?

Choć może się zdawać, że po intensywnym treningu najlepiej jest odpoczywać, to trzeba wiedzieć, że aktywna regeneracja powinna przynieść ulgę w bólu mięśniowym. Ćwiczenia o niskiej intensywności, do których zaliczamy chociażby żwawy spacer, wolne pływanie czy jazdę na rowerze, pomagają zwiększyć przepływ krwi i dynamizują usuwanie produktów przemiany materii. 

W efekcie proces regeneracji jest szybszy, a ból mięśniowy mniej poważny. Rolowanie mięśni za pomocą specjalnego wałka to metoda, która także jest bardzo polecana. Rolowanie bezpośrednio po treningu, a następnie regularnie raz na dobę, powinno znacząco zmniejszyć bolesność mięśniową i polepszyć ogólny zakres ruchu. Wałek do rolowania to relatywnie niedrogie i skuteczne narzędzie, które warto wykorzystać w domu, by szybko przynieść ulgę obolałym mięśniom.

Musisz wiedzieć: Jak monitorować jakość snu? Wypróbuj opaskę Whoop

Jak walczyć z bólem mięśniowym po treningu?

Odpowiednia dieta i właściwa suplementacja powinny przyczynić się do znacznego zmniejszenia bólu mięśniowego po treningu. Niezwykle istotne jest, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość kalorii i białka, które są kluczowe do naprawy zniszczonych włókien mięśniowych.

Warto też rozważyć suplementację sokiem z cierpkich wiśni, który dzięki sporej zawartości antyoksydantów powinien zdynamizować regenerację mięśni. Nie można zapominać także o znaczeniu odpoczynku i optymalnego nawodnienia w procesie regeneracji mięśni. Sen to czas, w którym organizm naprawia uszkodzenia i regeneruje siły.

Dlatego niezwykle istotne jest, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość snu każdej nocy. Nawodnienie również odgrywa niemałą rolę w procesie regeneracji. Woda pomaga usunąć produkty przemiany materii z mięśni i przyspiesza ich regenerację. Regularne spożywanie odpowiedniej ilości płynów jest więc bardzo ważne. 

Lista sprzętu i urządzeń, które mogą pomóc w walce z bolesnymi zakwasami:

Roller piankowy (foam roller):

Jest to wałek wykonany z pianki, który pomaga w masażu mięśni, zwiększając przepływ krwi i przyspieszając regenerację. Używanie rollera piankowego może zmniejszyć ból mięśniowy i poprawić elastyczność.

Pistolet do masażu (massage gun):

To urządzenie wykorzystuje wibracje do głębokiego masażu tkanek miękkich. Może pomóc w redukcji zakwasów, zwiększeniu przepływu krwi i przyspieszeniu regeneracji mięśni po intensywnym treningu.

Elektrostymulator mięśni (EMS – Electrical Muscle Stimulation):

EMS wykorzystuje impulsy elektryczne do stymulacji mięśni, co może pomóc w zmniejszeniu bólu mięśniowego i przyspieszeniu regeneracji.

Mata do akupresury:

Mata pokryta kolcami, która działa na zasadzie akupresury. Leżenie na macie przez kilkanaście minut może pomóc w rozluźnieniu mięśni i zmniejszeniu bólu po treningu.

Buty kompresyjne (compression boots):

Są to specjalne buty, które wykonują masaż kompresyjny na nogach, pomagając w redukcji opuchlizny i bólu mięśniowego oraz przyspieszając regenerację.

Lodowe okłady (ice packs) i urządzenia do krioterapii:

Stosowanie zimnych okładów lub specjalnych urządzeń do krioterapii może pomóc w zmniejszeniu stanów zapalnych i bólu mięśniowego.

Przenośna wanna do lodowej kąpieli:

Przenośna wanna, która pozwala na łatwe przygotowanie lodowej kąpieli, jest doskonałym narzędziem do szybkiego schładzania mięśni po intensywnym treningu. Lodowe kąpiele mogą pomóc w redukcji stanów zapalnych, zmniejszeniu bólu mięśniowego oraz przyspieszeniu regeneracji.

Natasza

Pasjonatka Crossfitu od ponad 8 lat. Ze sportu czerpię ogromną satysfakcję. Udział w tym projekcie to dla mnie czysta przyjemność.

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gdzie morsować w Poznaniu i okolicy? Najlepsze miejsca

Deload – Co to i jak zaplanować? Strategiczne roztrenowanie

Kiedy zacząć morsować? – Od kiedy zaczyna się sezon?

Oura Ring 4 – Inteligentny pierścień monitorujący aktywność