Piękna i smukła sylwetka to marzenie wielu osób. By osiągnąć taki efekt, konieczna jest nie tylko dieta, ale też ćwiczenia. W ostatnim czasie wiele osób trenuje crossfit. Na czym dokładnie polegają treningi i jakie efekty można osiągnąć? Wszystkiego dowiesz się z tego wpisu.
Crossfit – na czym polega trening?
Crossfit jest treningiem, który powstał w Stanach Zjednoczonych na początku XXI wieku. Jest to połączenie sportów siłowych, pracy z masą własnego ciała, sportów wytrzymałościowych oraz trójboju, gimnastyki i plyometrii. W pierwszej kolejności takie ćwiczenia były stosowane do szkolenia policjantów i wojska. Z czasem treningi te stały się popularne wśród osób, które chciały zadbać o kondycję i zbudować mięśnie.
W teorii trening crossfitowy powinien być wykonywany w boxach, które są do tego specjalnie przygotowane. Znajdziesz w nich sprzęt oraz przyrządy, które umożliwiają przeprowadzenie pełnowartościowego treningu.
Wśród tych sprzętów znajdują się drążki do podciągania, liny, piłki lekarskie, kettlebells, sandbagi czy ergometry wioślarskie. Jednak w praktyce wiele osób trenuje też na świeżym powietrzu, łącząc ćwiczenia biegowe z kalisteniką i treningiem siłowym.
Czytaj więcej: Geneza powstania Crossfit – skąd taka popularność?
Jak trenować, by osiągnąć szybko efekty?
Cechą charakterystyczną crossfitu jest możliwość dopasowania poziomu treningu do kondycji czy wieku. Najważniejsza jest technika oraz prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Każdy ruch musi być wykonywany pod pełną kontrolą, dzięki temu unikniesz kontuzji. Można trenować mięśnie trzech rodzajów, a mianowicie metaboliczne, gimnastyczne i siłowe. W pierwszym przypadku spala się tkankę tłuszczową, w drugim wzmacnia więzadła oraz stawy, a w trzecim buduje się masę mięśniową.
Plan Treningowy
Crossfit dla początkujących
Dołącz do nas i osiągnij #Progress z FITMADE.
Przetestuj program za darmoDla osiągnięcia zamierzonego efektu najważniejsze jest mierzenie intensywności ćwiczeń. Wśród popularnych systemów stosowanych przez osoby trenujące wyróżnia się:
- AMRAP,
- RFT,
- EMOM,
- FT,
- Tabata,
- BI-BO.
Przykładowo system FT polega na powtarzaniu poszczególnych ćwiczeń w konkretnym czasie ustalonym wcześniej. EMOM natomiast polega na ustaleniu, że powtarzasz ćwiczenie np. 8 razy, a następnie odpoczywasz minutę i robisz kolejną rundę. Często w jednym treningu wykorzystuje się dwa systemy, by osiągnąć szybciej oczekiwany efekt.
Warto wiedzieć: Jak zacząć trenować Crossfit?
Efekty, jakie możesz osiągnąć trenując Crossfit
Każda osoba, która decyduje się na ćwiczenia crossfitowe, może nie tylko zwiększyć swoją siłę, ale też masę mięśniową i ogólną kondycją. To doskonały sposób na to, by stać się silniejszym oraz zwinniejszym. Różne ćwiczenia pomagają wzmocnić różne partie ciała, a dodatkowo dzięki tak dużej różnorodności każdy trening może być inny, co oczywiście wpływa na to, że ciężko się znudzić.
Crossfit rozwija praktycznie wszystkie sprawności, ale przede wszystkim zwiększa wydolność organizmu. Już po miesiącu można zauważyć zwiększoną wytrzymałość i gibkość, a także większą siłę i moc. Efektem jest lepsza równowaga, koordynacja ruchowa oraz celność.
Nie można zapomnieć oczywiście o redukcji wagi oraz piękniejszej i smuklejszej sylwetce. Dodatkowo jest to trening poprawiający wydolność sercowo-naczyniową. Bardzo ważne jest, by dla osiągnięcia celów treningowych, ćwiczyć przynajmniej dwa razy w tygodniu. Wraz z lepszą kondycją można zwiększyć intensywność treningów, ale powinno to nastąpić po mniej więcej 5-6 miesiącach.
Plan Treningowy
Crossfit dla zaawansowanych
Dołącz do nas i osiągnij #Progress z FITMADE.
Przetestuj program za darmoKomu polecany jest trening Crossfit?
Crossfit to rodzaj treningu, który mogą wykonywać osoby w każdym wieku, choć oczywiście poziom trudności musi być dopasowany do kondycji i zdrowia. Jeśli jednak miałeś w przeszłości problemy ortopedyczne, to przed rozpoczęciem ćwiczeń należy skonsultować się z lekarzem.
Więcej informacji: Przygotowanie do pierwszego startu w Hyrox – warto wiedzieć
Również osoby z problemami układu krążeniowo-oddechowego powinny najpierw udać się do kardiologa, by potwierdził on, czy możesz ćwiczyć.