FITMADE » Blog » 5x Ironman dystans – aktualny rekord świata
5 x Ironman dystans i rekord świata

5x Ironman dystans – aktualny rekord świata

Ironman, jedna z najtrudniejszych serii zawodów triathlonowych, przyciąga zawodników poszukujących wyjątkowych wyzwań fizycznych i psychicznych.

Przekraczając granice wytrzymałości, zawodnicy tacy jak Robert Karaś, Adrian Kostera i Tomasz Lus, nieustannie podnoszą poprzeczkę, zmierzając ku nowym rekordom.

Co to jest Ironman?

Początki i standardowy Ironman

Ironman to rodzaj triathlonu, składający się z trzech dyscyplin: pływania, jazdy na rowerze i biegu. Każda z nich wymaga nie tylko fizycznej kondycji, ale także strategicznego planowania dotyczącego nawodnienia, odżywiania i tempa, aby ukończyć zawody w wyznaczonym limicie czasu. Standardowy Ironman obejmuje dystanse: 3,86 km pływania, 180,25 km jazdy na rowerze oraz 42,2 km biegu, z limitem czasu wynoszącym około 16-17 godzin.

Czytaj więcej: Opaska treningowa Whoop Gdzie kupić – odbierz pierwszy miesiąc za darmo

Ekstremalne wyzwania

Ponad standardowym Ironmanem znajdują się ekstremalne dystanse, które przyciągają ultratriathlonistów:

  • 2-krotny Ironman: 7,6 km pływania, 360 km jazdy na rowerze, 84,4 km biegu.
  • 3-krotny Ironman: 11,4 km pływania, 540 km jazdy na rowerze, 126,6 km biegu.
  • 5-krotny Ironman: 19 km pływania, 900 km jazdy na rowerze, 211 km biegu.
  • 10-krotny Ironman: 38 km pływania, 1800 km jazdy na rowerze, 422 km biegu.
  • 20-krotny Ironman: 76 km pływania, 3600 km jazdy na rowerze, 844 km biegu.

Adrian Kostera: Rekordzista w pięciokrotnym Ironmanie

Adrian Kostera, na co dzień mieszkający w Holandii to ponadprzeciętny sportowiec, który zdobył serca fanów i rekord pięciokrotnego Ironmana w Bretzel Ultra Triathlon. Jego niesamowity wyczyn – pokonanie 19 km pływania, 900 km rowerem i 211 km biegu – zakończył się czasem 67:45:51. Sama impreza rozpoczęła się 27 czerwca, a do mety Adrian dotarł w nocy 30 czerwca.

Warto dodać, że poprzednim rekordzistą na dystansie 5-krotnego Ironmana był również Polak, Robert Karaś, który ukończył go w czasie 67:58:01. Początkowo wydawało się, że ten rezultat jest absolutnie nie do pobicia, a jednak ta sztuka udała się Kosterze.

Więcej informacji: Bieganie czy rower – co jest lepsze dla zdrowia

Jak oni to robią?

Ironman to nie tylko ekstremalne wyzwanie sportowe, ale także metafora życia, gdzie kluczem jest ciągłe dążenie do samodoskonalenia i przekraczania własnych ograniczeń. Dla Roberta Karasia czy Adriana Kostery i innych ultratriathlonistów jest to nie tylko sportowy cel, ale również sposób na życie, który wymaga niezwykłej dyscypliny i determinacji.

Zobacz również: Co to jest Ultratriathlon? Jak się przygotować?

Każdy trening, godziny poświęcone na przygotowania do zawodów i pokonywanie kolejnych kilometrów to część ich codzienności, która kształtuje ich charakter i umysłowość. Ironman nie kończy się na linii mety, ale pozostaje inspiracją do dalszego rozwoju i nieustającej walki ze sobą samym.

Mateusz

Mateusz, trener personalny z pasją do sportów wodnych, przede wszystkim surfingu. Moje zainteresowania nie ograniczają się tylko do fal i deski - to także szeroko pojęty fitness, zdrowy styl życia oraz poszukiwanie harmonii między ciałem a umysłem. Dzielę się wiedzą i doświadczeniem, pisząc angażujące publikacje na portalu Fitmade.pl, gdzie staram się inspirować, motywować i przekazywać wartościowe porady tym, którzy chcą poprawić swoje zdrowie, samopoczucie i osiągać cele sportowe.

Post navigation

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2x i 3x Ironman w Lensahn 2024 – Polska lista startowa i dystans

Podcasty sportowe Spotify – lista najlepszych propozycji

Alicja Pyszka-Bazan wystartuje w POTRÓJNYM IRONMAN w Lensahn

Bartłomiej Kubkowski – już trzeci raz spróbuje przepłynąć Morze Bałtyckie