FITMADE » Blog » Dlaczego po wysiłku fizycznym występują mdłości, wzdęcia, biegunka?

Dlaczego po wysiłku fizycznym występują mdłości, wzdęcia, biegunka?

Trening siłowy jest istotnym elementem przygotowania każdego sportowca do osiągania lepszych wyników. Regularne ćwiczenia na siłowni nie tylko wzmacniają mięśnie, ale także poprawiają ogólną kondycję i wytrzymałość organizmu, co jest niezwykle istotne dla sportowców tej dyscypliny.

Niekiedy mogą jednak przyczyniać się do pewnych nieprzyjemnych objawów. Co warto o nich wiedzieć?

Wysiłek fizyczne a problemy żołądkowe – co warto wiedzieć?

Wysiłek fizyczny na siłowni ma korzystny wpływ na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Częste treningi niwelują ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, wzmacniają układ kostno-szkieletowy, a także pozytywnie redukują objawy depresji.

Regularne ćwiczenia na siłowni wyraźnie poprawiają motorykę przewodu pokarmowego, co jest istotne w profilaktyce zaparć i redukuje ryzyko raka jelita grubego. Z drugiej strony, intensywne i długotrwałe treningi mogą jednak prowadzić do przykrych problemów żołądkowych. Zaliczamy do nich chociażby mdłości, wzdęcia czy wymioty, które może wpływać na efektywność treningu i występy na zawodach.

Czytaj więcej: Witamina D – działanie, normy, suplementacja 

Objawy ze strony układu pokarmowego związane z wysiłkiem fizycznym

Specyfika wykonywanego wysiłku oraz długość jego trwania mają znaczący wpływ na pojawienie się objawów ze strony układu pokarmowego. Sportowcy mogą doświadczać różnych dolegliwości w zależności od intensywności treningu. Objawy te mogą obejmować zarówno problemy z górną częścią układu pokarmowego (np. mdłości czy bóle w klatce piersiowej), jak i dolną częścią (np. wzdęcia, skurcze jelitowe czy biegunki).

Zmiany w układzie nerwowo-hormonalnym przewodu pokarmowego mogą także przyczyniać się do wystąpienia tych dolegliwości. Niektóre hormony mają wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego i mogą prowadzić do wodnistych biegunek u sportowców. Jednym z nich jest chociażby gastryna. 

Musisz wiedzieć: Nietolerancja laktozy – objawy, przyczyny, diagnostyka

Czy wysiłek fizyczny zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia refluksu?

Intensywny wysiłek fizyczny może znacząco zwiększać ryzyko refluksu żołądkowo-przełykowego, co objawia się paleniem i pieczeniem w obrębie klatki piersiowej. Refluks ten jest bardziej powszechny u biegaczy niż u kolarzy, co wynika z większego zaangażowania mięśni brzucha w trakcie biegania.

Warto wiedzieć: Czy warto robić cheat day w swojej diecie?

Wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. a także spadek napięcia dolnego zwieracza przełyku podczas intensywnego wysiłku są podstawowymi przyczynami refluksu. Stosowanie leków, takich jak omeprazol, powinno pomóc redukować objawy choroby refluksowej. Ważne jest jednak, aby niepokojące objawy były diagnozowane, albowiem mogą być one symptomem poważniejszych schorzeń. 

Mateusz

Mateusz, trener personalny z pasją do sportów wodnych, przede wszystkim surfingu. Moje zainteresowania nie ograniczają się tylko do fal i deski - to także szeroko pojęty fitness, zdrowy styl życia oraz poszukiwanie harmonii między ciałem a umysłem. Dzielę się wiedzą i doświadczeniem, pisząc angażujące publikacje na portalu Fitmade.pl, gdzie staram się inspirować, motywować i przekazywać wartościowe porady tym, którzy chcą poprawić swoje zdrowie, samopoczucie i osiągać cele sportowe.

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowe wafle czekoladowe od WK Dzik – opinia, cena, skład

Koktajl – Smoothie z mango, bananem i awokado

Hybrid Athlete – podstawowa dieta i odżywianie

Zupa krem z dyni z grzankami – Łatwy przepis