Plan treningowy – jak powinien wyglądać trening?
Każdy na początku ma bardzo dużo zapału do zmian i ustala sobie cele, które najczęściej są krótkoterminowe i nierealne. Chęci do uzyskania kraty na brzuchu albo przebiegnięcia 5 kilometrów bez zadyszki, kiedy nasz organizm odzwyczaił się od ruchu nie są dobrym wyborem. W takiej sytuacji powinniśmy się zgłosić do osoby kompetentnej, która się na tym zna i pomoże. W tym artykule nie chce oceniać poszczególnych planów treningowych, tylko przybliżyć koncepcję jaką kieruje się FitMade.
Plany treningowe FitMade – ile kosztują?
Jest to najczęstszy aspekt na jaki osoby początkujące zwracają uwagę przy wyborze danego planu treningowego. Starają się znaleźć, taki który będzie zarazem tani i skuteczny. Jak wiadomo rzadko te dwie rzeczy idą ze sobą w parze.
Atutem planów FitMade jest indywidualne podejście do ćwiczącego, który chce zmienić swoje nawyki, a przy okazji poprawić sylwetkę i sprawność fizyczną. W cenę programu treningowego wchodzą liczne konsultacje, wideoanalizy oraz filmy instruktażowe, dzięki którym wiemy jak zrobić dane ćwiczenie i na co w pierwszej kolejności zwrócić uwagę. Pozwala nam to zaoszczędzić czas na szukaniu właściwego filmiku w internecie.
Plan na masę czy na redukcję?
W ofercie FitMade nie ma takiego wyboru jeśli chodzi o plan treningowy, dlaczego? Bo za to odpowiedzialna jest dobrze zbilansowana dieta. Połączenie tych dwóch aspektów, jakimi jest plan dietetyczny oraz treningowy daje szansę na uzyskanie oczekiwanego efektu.
Na pierwszym miejscu stawiany jest prawidłowy wzorzec ruchowy oraz jego poprawa. Nie zabraknie jednak odizolowanych ćwiczeń, które będą miały za zadanie wzmocnienie danego mięśnia, oraz jego wzrost czyli np. opinający się biceps w koszulce☺
Jak ułożyć plan treningowy?
Można to zrobić na wiele sposobów. Zależy to głównie od wiedzy oraz doświadczenia osoby programującej jednostkę treningową dla danej osoby. W podstawowym programie wyróżnia się trzy części:
- rozgrzewka (warm up)
- zadanie główne (np. workout)
- ćwiczenia akcesoryjne (accessory work)
Szczególną uwagę należy zwrócić, aby wszystkie fazy treningu się zazębiały i razem tworzyły spójną całość. Kolejnym aspektem jest miejsce oraz sprzęt jaki jest do dyspozycji podopiecznego. Wrzucę wam cały tydzień jednej z moich podopiecznych, która trenuje trzy razy w tygodniu w domu i ma do dyspozycji dwa odważniki kulowe(kettlebell) o wadze 16kg oraz gumy typu power band.
1/
- Zestaw 1 z gumami power band
– 3 x 30 Good morning
– 4 x 12 Resistance band shoulder press
– 4 x 12 Triceps pushdown bands
- 10 rds not for time (zadanie nie jest na czas)
4 x pull up
7 x kb swing @16kg
12 x sq
- 4 sets
30sec Hollow hold
50 x russian twist
2/
- Zestaw 2 z gumami power band oraz mini band
- 4 x 20 monster walk
- 4 x 12 band chest press
- 4 x 12 shoulder horizontal abduction
- Emotm 24min
- 6 x push up
- 40sec farmer walk @2x 16kg
- 18 x lunges
- Rest
- 4 sets
30sec plank
20 x d. bug
3/
- Zestaw 3 z gumami power band oraz mini band
– 3 x 20 clamshells
– 4 x 20 banded scap squeezes
– 4 x 15 face pull
– 4 x 12 curl biceps
- Amrap 9min
6 x kb sq @16kg
7 x burpee
- 4 sets
20sec side plank R
20sec side plank L
20 x sit up