FITMADE » Blog » Czym jest dwubój olimpijski i dlaczego warto trenować?
weightlifting

Czym jest dwubój olimpijski i dlaczego warto trenować?

Dwubój olimpijski to jedna z efektywnych metod treningowych, która obecnie jest jedną z dyscyplin sportowych obecnych w programie Igrzysk Olimpijskich.

Czym jest dwubój olimpijski? Na czym polega to ćwiczenie? Dlaczego warto trenować dwubój i jakie korzyści płyną z tej formy aktywności? Na te i inne pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu!

Na czym polega dwubój olimpijski?

Pod pojęciem dwuboju olimpijskiego rozumiemy ćwiczenie ze sztangą, w którym wykonujemy dwa istotne ruchy, profesjonalnie nazywane bojami. Pierwszym z nich jest rwanie, czyli uniesienie ciężarów ponad głowę przy jednoczesnym zablokowaniu naszych stawów łokciowych.

Z kolei drugim rodzajem boju jest podrzut, a więc ruch sztangi do momentu jej oparcia na barkach, a następnie wybicie do góry aż do chwili, w której nasze ręce będą uniesione do góry i wyprostowane w stawach łokciowych. 

Oba ruchy uznawane są za stosunkowo ciężkie do wykonania i dotyczy to zarówno samej techniki ruchu, jak i możliwości podrzucenia dużego ciężaru ponad wysokość głowy.

Jak prawidłowo wykonać rwanie ciężaru?

Pierwsza część ruchu, czyli rwanie ciężaru jest stosunkowo trudnym ćwiczeniem, które znacząco obciąża organizm, a ponadto wymaga wypracowania odpowiedniej techniki. Co do zasady chodzi tu o to, by dźwignąć sztangę wraz z obciążeniami, unosząc ją z ziemi, aż na wysokość sięgającą powyżej głowy. W tym przypadku zwykle wymaga się, aby sztanga opierała się na mięśniach pleców.

Poprawnie wykonane ruchy pozwolą stosunkowo sprawnie i bezpiecznie podnieść ciężar do góry. Warto jednak wiedzieć, że podobnie jak w przypadku innych ćwiczeń, które wymagają techniki, rwania nie nauczymy się od tak, podczas jednego treningu. Warto doskonalić umiejętności, najlepiej pod okiem doświadczonej osoby lub trenera personalnego, tak by dojść do perfekcji.

Czytaj więcej:

Jak prawidłowo wykonać Clean and jerk?

W przypadku drugiego z bojów, czyli podrzutu, należy najpierw sprawnym ruchem unieść sztangę wraz z obciążeniem, opierając ją o barki. W kolejnym ruchu wybijamy cały ciężar do góry, aż do momentu, gdy sztanga będzie znajdować się nad naszą głową, natomiast stawy łokciowe pozostaną zablokowane w całkowicie wyprostowanej pozycji.

Warto przy tym wspomnieć, że istnieje kilka sprawdzonych technik, które pozwalają na sprawny podrzut obciążenia do góry. Z tego względu warto wypróbować każdą z opcji na własnej skórze, by sprawdzić, która metoda będzie najbardziej efektywna podczas dalszych treningów.

Czytaj więcej:

Dlaczego warto trenować dwubój?

Jakie zalety ma ten rodzaj sportu?

Treningi siłowe z dużymi ciężarami są z pewnością jednym ze skuteczniejszych sposobów na rozbudowę masy mięśniowej oraz ogólne wzmocnienie ciała. Poprawnie wykonywane ćwiczenia mogą przyczynić się do poprawy sylwetki. Istotną zaletą tego rodzaju treningów jest także możliwość poprawy postawy naszego ciała, co w dłuższej perspektywie czasu może znacząco wpłynąć na nasz stan zdrowia.

Co ważne, dwubój angażuje do pracy wiele różnych partii mięśni. Dzięki temu trening jest zdecydowanie bardziej efektywny, a przyrosty masy mięśniowej czy zwiększenie siły poczujemy we wszystkich partiach ciała.

Systematyczne ćwiczenia dwuboju pozytywnie wpływają także na koordynację ruchową, co z kolei przekłada się bezpośrednio na obniżenie ryzyka bolesnych kontuzji, czy poprawę czasu reakcji.

Czytaj więcej: Hyrox – ćwiczenia i obciążenie, dystanse, ilość powtórzeń

Kto może trenować dwubój olimpijski? Jak poprawnie przygotować się do tego rodzaju ćwiczeń?

Wiele osób, które posiadają już pewne doświadczenie w treningach siłowych, odpuszcza sobie dwubój, sądząc, że nie będą w stanie wytrzymać tak dużego obciążenia. W praktyce ćwiczenia dwuboju olimpijskiego można swobodnie wplatać do swojego planu treningowego. Oczywiście treningi z dużym obciążeniem zalecamy tym osobom, które faktycznie posiadają odpowiednie umiejętności i obycie ze sprzętem.

Co do zasady nie ma jednak jakichkolwiek przeciwwskazań, które mogłyby wykluczyć kogokolwiek z treningów dwuboju. Warto więc raz jeszcze przyjrzeć się zaletom, jakie niosą za sobą tego rodzaju ćwiczenia i spróbować ich na własnej skórze!

Zobacz również: Lista ćwiczeń z gumą oporową

Rozpoczynając treningi, warto skonsultować się z bardziej doświadczonymi osobami, które ocenią, czy nasze próby są wykonywane w pełni poprawnie i co najważniejsze, w pełni bezpiecznie.

Mateusz

Mateusz, trener personalny z pasją do sportów wodnych, przede wszystkim surfingu. Moje zainteresowania nie ograniczają się tylko do fal i deski - to także szeroko pojęty fitness, zdrowy styl życia oraz poszukiwanie harmonii między ciałem a umysłem. Dzielę się wiedzą i doświadczeniem, pisząc angażujące publikacje na portalu Fitmade.pl, gdzie staram się inspirować, motywować i przekazywać wartościowe porady tym, którzy chcą poprawić swoje zdrowie, samopoczucie i osiągać cele sportowe.

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trening Mobility – jakie przynosi korzyści?

Jak zostać skoczkiem narciarskim? – Trening i przygotowanie

Testy sprawnościowe do wojska 2025 – Przygotowanie z planem

Beep Test – Ile poziomów i ile trwa? Normy wiekowe